Pierwszy mecz

W Parku Stryjskim we Lwowie Juniorzy ze Lwowa i Krakowa odtworzyli pierwszy, historyczny mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami tych miast. Tym razem pojedynek piłkarski zakończył się bezbramkowym remisem.

Juniorzy z sześciu szkółek piłkarskich ze Lwowa i Krakowa odtworzyli pierwszy, historyczny mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami tych miast. Towarzyski mecz miał miejsce 2 maja w Parku Stryjskim we Lwowie. Bezpośrednio nawiązywał do pierwszego meczu piłki nożnej, który został rozegrany na ziemiach polskich.

Część oficjalna wydarzenia.

Prof. Zdzisław Bednarek podczas udzielania wywiadu redaktorowi Kuriera Galicyjskiego Eugeniuszowi Salo.

14 lipca 1894 roku w tym samym miejscu stanęły naprzeciwko siebie młodzieżowe reprezentacje piłkarskie ze Lwowa i Krakowa, w większości składające się ze sportowców będących z pochodzenia Polakami. Mecz był rozgrywany do pierwszej bramki, która padła w 6 minucie. Zwycięskiego gola dla lwowian zdobył wtedy Włodzimierz Chomicki. Pomimo faktu, iż drużyny Lwowa i Krakowa działały pod egidą Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" data ta jest wspólna dla Polaków i Ukraińców, gdyż przez naszych sąsiadów uznawana jest także za dzień Narodzin Ukraińskiego futbolu. Lwów oraz Kraków należały wtedy do Imperium Austro-Węgierskiego.

Młodzi piłkarze nieco znudzeni wykładem najchętniej rozpoczęli by już mecz ;)

Uczestnicy wydarzenia pozujący do pamiątkowej fotografii pod pomnikiem.

Juniorzy Pogoni Lwów witający się z rówieśnikami z pozostałych drużyn.

W skład współczesnych reprezentacji miast weszli juniorzy następujących drużyn: krakowskich: Wisły Kraków, Garbarni Kraków i Akademii Piłkarskiej 22, oraz lwowskich: Pogoni Lwów, Hałyczyny Lwów i Ruchu Winniki – reprezentację Lwowa. Młodzi piłkarze przed rozpoczęciem meczu dowiedzieli się wielu faktów z historii oraz poznali tło wydarzeń podczas wykładu prof. Zdzisława Bednarka. Co ciekawe, prelekcja odbyła się przy pomniku upamiętniającym pierwszy mecz piłkarski.

Młodzi reprezentanci Lwowa i Krakowa wystąpili w podobnych strojach, które odróżniały napisy na koszulkach. Bramkarze mieli stylowe nakrycia głowy z poprzedniej epoki.

Stały fragment gry w wykonaniu młodych piłkarzy.

Emocje udzielały się każdemu, juniorzy Wisły Kraków dopingujący swoich kolegów.

Gra była bardzo wyrównana i zacięta. Juniorzy nie oszczędzali sił, akcje były bardzo dynamiczne i toczyły się od bramki do bramki.


Pan Marek Horbań - prezes reaktywowanego w 2009 roku polskiego zespołu LKS Pogoń Lwów (4-krotnego mistrza Polski w piłce nożnej z okresu międzywojennego).